8. Sınıf T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konu Anlatımlı

8. Sınıf T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konu Anlatımlı

0 TL

  • Yazar: Hüseyin Durmuşoğlu
  • ISBN:9786056663185
  • Kategori: Sınavlara Hazırlık, Yardımcı Kaynak, Ders Ktaibı
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 252

''HİÇ BU KADAR KOLAY VE ANLAŞILIR OLMAMIŞTI''

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk,  “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.” sözüyle gerçek tarih yazmanın önemini çok güzel ifade etmektedir. Tarihi sadece tarihçiler değil tüm insanlık bilmeli. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi” “Geçmişini bilmeyen geleceğine  yön veremez.”

 İngiltere’nin Başbakanı Lloyde George:”Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir, şu talihsizliğimize bakınız ki o büyük dâhi çağımızda Türk Ulusuna nasip oldu.Mustafa Kemal’in dehasına karşı elden ne gelir ki?”  sözüyle  Mustafa Kemal Atatürk’ün  dâhi olduğunu kabul etmektedir.

 Mustafa Kemal Atatürk, 12 yaşında Selanik Askeri Rüştiyesi’nin sınavına annesinden habersiz katılan özgüveni yüksek yetim  bir çocuk,  16  yaşında 1897’de başlayan Türk-Yunan savaşına  katılmak için okuldan kaçan  vatan sevgisiyle  yanıp tutuşan  bir askeri  öğrenci,    24  yaşında  Şam’da yöneticilik özelliğini konuşturan   genç bir  yüzbaşı, 30 yaşında Trablusgarp’ta teşkilatçı  bir Binbaşı,  34  yaşında Çanakkale  Savaşı’nda  Alman komutanına ve   dünyaya  kafa tutan ileri görüşlü cesur bir  Albay,  38 yaşında vatanı kurtarmak için  Samsun’a ayak basarak Kurtuluş Savaşı’nı planlayan  bir  General, 40  yaşında Sakarya Meydan Savaşında ordusunun başında bir Başkomutan, 41 yaşında Büyük Taarruzda düşmanı darmadağın eden  bir Mareşal,42 yaşında Cumhuriyeti ilan eden bir  Cumhurbaşkanı  ve  vefat edinceye kadar  vatanın bağımsızlığı, milletinin mutluluğu için  çalışan bir devlet  adamıdır.

Trablusgarp Savaşı çıraklık dönemini, Çanakkale’de Savaşı kalfalık dönemini, Sakarya Savaşı ise ustalık dönemini oluşturur. Büyük Taarruz ise ustalık döneminin zirvesidir.

” Türk çocuğu Atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Başarılarınızın devamlı olması dileğiyle…