Atatürk’ün Otobiyografisi

Atatürk’ün Otobiyografisi

15 TL

  • Yazar: Hakan Karcı
  • ISBN:978-605-80967-3-8
  • Kategori: Araştırma, Atatürk,
  • Baskı Yılı: 2019
  • Sayfa Sayısı: 264

Atatürk’ün hayatını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş mucizesini , yalnızca ve tamamen kendi sözleriyle, başkaca hiçbir ilave olmaksızın, bizzat Atatürk’ten okumak ve dinlemek , güzel bir fikir değil mi? İşte bu kitap bize bu imkanı sunuyor.

Atatürk’ün , “Çocukluğuma ilişkin ilk hatırladığım şey, okula gitmek meselesiyle ilgilidir ….” cümlesiyle başlayan bu kitapta, Büyük Önder Atatürk’ün , Söylev ve Demeçleri , Büyük Nutuk’u, yazmış olduğu Anı Defteri, Arıburnu ve Anafartalar Muharebelerine ait raporları, Karlsbad hatıraları , vermiş olduğu mülâkatlar ile diğer anılarındaki sözleri incelenmiş, ilgili kısımlarından yapılmış ve kaynakları gösterilmiş alıntılardan yararlanılarak, yalnızca ve tamamen kendi sözleri ile bir “Otobiyografi” oluşturulmaya çalışılmıştır. Kitabın içeriğinde yer alan her kelime bizzat Atatürk’e ait olup , tırnak içinde yazılmış ve dipnotlar ile kaynakçası belirtilmiştir. Ayrıca kitaptaki her bölümün sonuna fotoğraflı bir kronoloji de eklenmiştir.

Bugüne kadar hep başkalarından dinlediğimiz hayatını ve görüşlerini, bizzat Atatürk’ün kendisinden ; kendi anlatımıyla , yalnızca ve tamamen tırnak içindeki kendi sözleriyle , kaynakçalı ve dipnotlu olarak okuma imkanı veren bu eser , özellikle bu yönüyle alanında ilk ve tek eser olma niteliğini de taşımaktadır.